Moje zkušenosti s webhostingy

Za 6 let, co běží tento blog jsem vyzkoušel několik  hostingů, než jsem skončil u webhostingu WEDOS a proto jsem se rozhodl vypsat zkušenosti, které s různými webhostingy mám. Pravda, obsah neodpovídá stáří 6 let, protože tu je obsah starý jen pár měsíců, což je způsobeno stěhováním, změnami v rozhodnutí o čem blog bude atd. Nicméně doména byla zaregistrována 2x. Poprvé v roce 2008 a podruhé v roce 2009 (důvod vysvětlím později).  Nebudu jmenovat všechny hostingy, protože některé už ani neexistují, ale vyjmenuji jen ty hlavní webhostingy.

xHosting.cz - Logo

xHosting.cz – Logo

Prvním poskytovatelem webhostingu, kterého jsem pro tento blog využil byl xHosting a to v roce 2008 (přesněji na konci roku 2007). Objednal jsem si tarif Profi, který se od té doby nezměnil. Změnila se pouze cena (199,- za měsíc, oproti dřívějším 238 Kč) a to, že nejde platit hosting na 6 měsíců ale přímo na 1 rok. Webhosting jsem tedy objednal jen na 6 měsíců. S webhostingem jsem byl do jisté míry spokojen, co se týká poskytování služeb (parametry hostingu, nastavení, atd.) o poznání horší to ale bylo s technickou podporou. Dlouhé čekání na odpověď, neochota a podobně. Rozhodl jsem se tedy odejít a službu neprodlužovat. Tady se xHosting rozhodl přechod k jinému hostingu trochu zkomplikovat a znepříjemnit.

Jelikož byl xHosting registrátorem domény a neměl jsem přístup ke změně DNS musel jsem se s prosbou o změnu obrátit na technickou podporu. Každý, kdo někdy měnil DNS domény kvůli přesunu domény, či z jiného důvodu ví, že to je otázka pár vteřin (pominu-li nutnost čekat několik hodin na projevení změny DNS u poskytovatelů internetového připojení). Nicméně xHosting si tehdy postavil hlavu a po několika urgencích e-mailem (na které nikdo nereagoval) nebo telefonicky (kdy mi bylo řečeno, že změna DNS proběhne, až bude mít někdo čas) nakonec po týdnu DNS někdo změnil na požadované hodnoty. Toto mě přesvědčilo v tom, že webhosting už nikdy nebude registrátorem domény a proto jsem nechal doménu vyexpirovat a v roce 2009 ji zaregistroval u Forpsi, kde jsem ji měl pod správou pár dalších let.

Ebola.cz - Logo

Ebola.cz – Logo

Od xHostingu jsem odcházel tedy v červnu 2008 ke společnosti Ebola, kde jsem byl poměrně spokojen, s podporou problém nebyl, snad někdy dlouhé čekání, ale po zkušenostech s předešlým webhostingem to bylo pořád o minimálně 100% lepší. Nicméně u webhostingu jsem vydržel pouze pár měsíců, ale po několika letech, přesněji na přelomu roku 2013 a 2014 jsem se rozhodl opět vrátit. Důvod odchodu od hostingu totiž nebyl ve společnosti a jejím chování, nýbrž tehdejší poskytovatel internetu – O2. Ten mi totiž nějakým způsobem zablokoval přístup na FTP servery webhostingu (pokud se dá věřit samotnému webhostinu, že u nich tehdy problém nebyl – a nemám důvod nevěřit). připojení na FTP fungovalo totiž pouze s jiným poskytovatelem (zkoušel jsem tehdy připojení přes mobilní internet) a pokud jsem byl připojen přes O2 nepomohla ani změna IP. Po změně poskytovatele a při hledání dalšího hostingu v roce 2013 jsem se tedy rozhodl vrátit. Opět nebyl žádný problém snad jen to, že hosting nebyl ochoten některé služby (konkrétně statistiku návštěvnosti) vypnout a u jiného webu bylo nutné přepisovat odkazy na statistiky. Vadilo mi rovněž, že třeba nebylo možné měnit nastavení pro různé domény (hostoval jsem 2 domény) ale vždy pro všechny domény v rámci multihostingu (což je ale problém většiny multihostingů) a tak nefungovaly například subdomény a podobně.

Český Hosting

Český Hosting – Logo

Vrátíme se ale k prvnímu odchodu, který byl vynucen paradoxně jinou společností než webhostingem. Tedy k roku 2009. Tehdy jsem přešel k Českému hostingu a až na cenu jsem byl docela spokojen. Co mi vadilo byla podpora, ne ,že by byla stejná nebo horší než na xHostingu, spíše byla ještě lepší než na Ebole, ale za 1 200,- ročně s DPH bych očekával minimálně podporu 24/7 a nikoliv jen pondělí – pátek. Paradoxně mi před pár dny přišel newsletter od Českého hostingu s krásným oznámením, že se podpora prodlužuje. Nicméně zůstává dostupná jen v pracovní dny. Ať se na mě, ale pánové z webhostingu nezlobí, za takovou cenu, jakou si účtují by měla být podpora nonstop. Přece, pokud mám vážný problém a něco nutně potřebuji, nebudu čekat 2 dny jen proto, že o víkendu nikdo nepracuje. Paradoxem ale je, že nonstop podporu mají převážně ty nejlevnější hostingy a nebo ty nejdražší, ale hostingy co se pohybují uprostřed (od 800 – 2000 Kč) mají paradoxně většinou nejhorší podporu. Alespoň co se týká pracovní doby podpory. Několikrát mě napadla otázka, čím to může být způsobeno, ale doposud jsem nenašel uspokojující odpověď.

BleBoard.cz - Logo

BleBoard.cz – Logo

Kvůli ceně jsem tedy v roce 2010 přešel k BlueBoardu (dříve byl známější spíše díky miniaplikacím na web, jako kniha vzkazů, formuláře, ankety atd. než jako webhosting). Tehdy tedy jeho webhosting nebyl moc známý a dostal jsem se k němu díky doporučení. U BlueBoardu jsem tedy zůstal 3 roky a za tu dobu jsem byl velice spokojen. Popora sice nebyla nonstop, nicméně byla individuální a tím tedy i lepší než u Českého hostingu. Takže pokud jsem odeslal e-mail třeba v sobotu ve 2 ráno přišla někdy odpověď třeba dopoledne, jindy do 10 minut jindy zase až po víkendu, ale komunikace s podporou byla vždy bez problémů – Cena sice nebyla o moc rozdílná a úspora byla jen asi 200 za rok, ale byl jsem velice spokojen. Navíc později přibyla možnost mít až 5 domén k webhostingu zdarma (dříve se za každou další doménu k multihostingu připlácelo pár korun). U BlueBoardu jsem navíc opět začal domény registrovat přes webhosting, jelikož jsem mohl většinu DNS záznamů měnit sám a co nešla změnila ochotně podpora bez zbytečných odkladů. Takže i při změně webhostingu nebyl problém.

Sony Xperia Z3 Compact lze pořídit v  e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>
WEDOS.cz - Logo

WEDOS.cz – Logo

V roce 2013 jsem tedy opět přešel kvůli ceně pod Ebolu, a domény jsem přeregistroval opět kvůli ceně k WEDOS.cz kam jsem s webhostingem přešel v červnu tohoto roku. WEDOS jsem chtěl zkusit již dříve, ale přiznám se, trochu mě odrazovaly některé kritické články (v 99%  jak jsem později zjistil nepravdivé). Tím se tedy dostávám k webhostingu u kterého jsem sice jen pár měsíců a o kterém jsem chtěl psát původně, než jsem se rozhodl využít svých zkušeností s konkurencí. K přechodu mě donutila až akce  WEDOSu, kdy 21. června o půlnoci nabídli slevu 90%. Tehdy jsem si řekl, že za zkoušku nic nedám a pokud bude Wedos opravdu tak špatný jak se psalo (díky výpadku v květnu) a pokud bude pravda i o podpoře, která nekomunikuje, nepomáhá atd., což bylo několikrát vysvětleno a omluveno, mohu kdykoliv odejít. Jenže se stalo něco, co jsem sice čekal, ale ne v takové míře, která by mě během pár minut utvrdila v tom, že kritizující články jsou opravdu z 99% jen pomluvy.

Mouchy se najdou všude, i u WEDOSu, ale žádný hosting u kterého jsem byl, se z vlastních chyb nepoučil tak rychle jako právě WEDOS. Podpora reagovala vždy téměř okamžitě (zpravidla do 5 minut), pokud jsem měl jakýkoliv problém, vždy velmi ochotně pomohla, nebo poslali odkaz na nápovědu, pokud jsem něco hledal jinde, než to bylo, ale vždy byli ochotní s čímkoliv poradit. Co se týká služeb, vše nastavím okamžitě, takže podpora až na pár drobných výjimek není potřeba. Navíc podpora funguje 24 hodin denně. Co mi tak trochu vadí je trochu neobratné řešení aliasů a subdomén pomocí htaccess (což by mělo být prý změněno), ale i s tímto mi velice ochotně pomohla podpora, když jsem měl problém s Wordpressem a subdoménami. Navíc narozdíl od jiných hostingů velice často komunikuje přes sociální sítě, kde informuje o novinkách, výpadcích a podobně, což jsem u konkurenčních firem neviděl. Velice často nabízí výhodné slevy (sice jen pro nové zákazníky) v řádu desítek procent – při čtyřletém výročí slevu 99%. Navíc nabízí několik služeb zdarma k webhostingu, jako je WEDOS Disk, Zálohový účet díky kterému dojde automaticky k prodloužení služeb či domény (pokud je dostatečný zůstatek) a snad bezkonkurenční provizní systém.  

Za mě je tedy WEDOS jasná volba snad i do dalších let. Za dobu co mám u společnosti hosting jsem  zaznamenal jediný výpadek a to problém s DNS (více o problému zde), který mi jen znepřístupnil e-maily, což alespoň pro mě nebyl velký problém. Navíc to WEDOS dostatečně oznámil a omluvil se za problémy. V případě DDOS útoků jsem nějaké velké problémy nezaznamenal a to ani v nejsilnějším útoku (drobné delší odezvy nepočítám). Pravdou je, že je s ohledem na poskytované služby hodně nízká cena, ale minimálně bezlimitní webový prostor (což jinde stojí tisíce) je jistě jeden z několika důvodů proč rovněž zvolit WEDOS. Jediný důvod k odchodu by byl snad jen ten, kdyby mi se stejnými parametry někdo nabídl ještě levnější webhosting, s čímž v dohledné době nepočítám.

Mimochodem, pokud by měl někdo zájem o slevu 20% na hosting mohu nabídnout 1 ze dvou kuponů, který jsem tento vyhrál (každá zaplacená faktura se zařazuje do losování o různé slevy na nové služby) Stačí napsat sem do komentářů popřípadě přes tento formulář, první dva zájemci obdrží slevový kód e-mailem.

Jaký používáte webhosting?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...
7 0

Štítky , , , , .Záložka pro permanentní odkaz.

Jedna reakce na Moje zkušenosti s webhostingy

  1. Ondrej říká:

    Dobrý den, co se týče webhostingu, buďte opatrní v případě společnosti MediaWeb, Viktor Bílek (Louny). Nereagují na maily , , , ani . Rovněž nikoho nezastihnete na tel. číslech: 603 970 757 a 728 512 013. Dejte si prosím pozor a nenaleťte stejně jako já. Pěkný den všem.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *