Jak si vede Premium na DigiZone.cz? – Aktualizováno

Před pár měsíci jsem se zmínil o Premium článcích na webu DigiZone.cz, který byl spuštěn počátkem října 2013, a jejich přemrštěných cenách. Jak si tato služba vede po 4 měsících?
Digizone.cz - Foto: mediar.cz

Digizone.cz – Foto: mediar.cz

Musím říci,  že DigiZone podezřele tají úspěšnost své služby. Bývá zvykem, že pokud je služba úspěšná redakce se vždy pochlubí čísly. Například i TV Nova se chlubila předplatiteli jejich služby Voyo a to nebyla nijak úspěšná, protože 30 tisíc předplatitelů (přečíst si to můžete zde) kterými se televize chlubila v listopadu 2013 rozhodně u Giganta jakým Nova bezesporu je za úspěch nepovažuji.
 
Ale zpět k DigiZone. Na dotaz, zda by mohli sdělit alespoň řádově počet odběratelů (jednorázových i pravidelných) mi Aleš Miklík z redakce DigiZone.cz odepsal, že tyto informace nebudou zveřejňovat. Což se dá vyložit jako že si služba nijak extra dobře nevede. Proč by jinak tajili informaci například, že mají řádově stovky odběratelů Premium článků?
 
Ono se ani není čemu divit. Platit za článek 50 korun je prostě (ať se na mě pánové z redakce nezlobí) pitomost. Stejně jako jsou přemrštěné ceny za roční předplatné (4 719,- s DPH) a nově i za čtvrtletní předplatné které činí 1 250 Kč bez DPH (1 513,- s DPH). Navíc ono ani to Premium nenabízí žádné bonusy jako například vypnutí reklamy nebo nezobrazování PR článků o ničem.
 
A navíc informační hodnota Premium článků je mizerná. Vlastně DigiZone jen dokazuje, že umí udělat skvělý titulek který může konkurovat titulkům bulvárního deníku Blesk, ale informační hodnota článku je taková že se čtenář prakticky nic nového nebo zajímavého nedozví. Pak se není proč divit, když někteří čtenáři toto kritizují a litují vyhozených peněz, protože naletěli na “skvělý” titulek.
 
Posuďte sami. Co byste řekli na to, když ze zvědavosti jaké že to velké překvapení chystá TV Nova na konec února zaplatíte 50 korun a po přečtení zjistíte že oním “velkým překvapením” je film Harry Potter a Relikvie smrti 1.+2. část, což byste zjistili i z TV programu? Nebo když se necháte nalákat na článek jakou že arbitráží to hrozí státu TV Nova a ve výsledku se nedozvíte prakticky nic?
 
Díky těmto hloupým titulkům s nulovou informační hodnotou článku věřím, že po roce DigiZone svoje Premium zruší protože toto opravdu nemůže moc lidí předplácet. Zaplatí jednou, zjistí že Premium články jsou “o ničem” a podruhé už si to nepředplatí a titulky mohou být sebevíc bulvárnější než nyní, ale čtenáři zkrátka podruhé nenaletí.
 
Pro srovnání například zájmové weby jako Dotekomanie.cz nebo SvětAndroida.cz nabízí Premium za 25,-/měsíc a 250,-/rok (Dotekomanie.cz) a za 20,-/měsíc, 100,-/půlrok a 200,-/rok (SvětAndroida.cz). Za tuto cenu čtenář dostane některé články s několikahodinovým předstihem oproti neplatícím čtenářům a navíc výrazně méně nebo žádnou reklamu na webu, popřípadě mobilní aplikaci.
 
Které Premium je tedy lepší? Je lepší například zaplatit pár korun za měsíc a nemít žádnou reklamu a mít články například o 4 hodiny dříve než neplatící čtenáři, nebo zaplatit několik desítek až stovek za měsíc nebo i několik tisíc při delším předplatném a vidět stejný počet reklamy, reklamních PR článků jako neplatící čtenáři a k tomu mít možnost přečíst si články s nulovou informační hodnotou? 
 
Aktualizováno 4.3.2014: Podle vyjádření společnosti Internet Info s.r.o. provozovatele mimo jiné také webu DigiZone.cz si od ledna 2014 zaplatilo Premium obsah asi 300 lidí přičemž výdělek tvoří 100 000,- Kč. Údaje za říjen – prosinec 2013 společnost neuvedla z důvodu zkušebního provozu předplatného, takže lze předpokládat že určité procento z těchto 300 lidí budou tvořit předplatitelé delšího časového období. Nicméně server se chlubí cca 170 000 čtenářů a cca 3 miliony zhlédnutými stránkami za rok, takže je toto docela nízké číslo. více zde.
 
Foto: mediar.cz
 

0 0

Záložka pro permanentní odkaz.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *