Etický kodex e-mailingu

Seznam dnes na svém blogu zveřejnil tiskovou zprávu, kde se chlubí Etickým kodexem e-mailingu, který  Seznam vypracoval ve spolupráci se společností VIVmail.  Kodex, jako takový vypadá sice zajímavě, nicméně pochybuji, že by vyřešil spamování nevyžádanou poštou. A je jedno, jestli tento kodex cílí na české (jak je zmíněno v tiskové zprávě), či zahraniční spamující e-shopy a podobně.

Stačí vyjmenovat některé hlavní body tohoto kodexu – tedy, že musí být udělen souhlas s příjmem obchodního sdělení, dále to, že musí být zákazníkovi umožněno jednoduché odhlášení těchto sdělení, či jejich úprava a také to, že by měl být formát obsahu relevantní s předmětem e-mailu a podobně. Další body jsou již poměrně pro příjemce nepodstatné. Jen mě napadá otázka, která zřejmě Seznam nenapadla – Co tento kodex vyřeší?

Ti, kteří spamují e-maily svými nevyžádanými e-maily jsou prakticky nepostižitelní, jelikož se z 95% nejedná o české společnosti a takovým je nějaký kodex ukradený. A pokud Seznam nechce kontrolovat a zkoumat každý e-mail, který tento kodex porušuje, je jeho zachycení takřka nemožné. A pokud by Seznam k takové kontrole přeci jen přistoupil, jak odhadne, zda je tento e-mail přeci jen nevyžádaný a příjemce si jej neobjednal?

Zajímavý je rovněž graf níže, který uvádí, že do e-mailových schránek na Seznamu míří denně 81 milionů e-mailů. Z toho je zadrženo spamovým filtrem 65 milionů e-mailů a koncovým uživatelům je doručeno 16 milionů e-mailů. Graf sice působí zajímavě, a v prvním sloupku možná i pravdivě, ale o úspěšnosti zachytávání spamů se dá docela polemizovat. Nechci tvrdit, že by Seznam záměrně uváděl  nesprávná čísla, ale je otázkou co do těchto čísel vše zahrnuje.

Graf  příchozích e-mailů na Seznam E-mail | Zdroj: Seznam.cz

Graf příchozích e-mailů na Seznam E-mail | Zdroj: Seznam.cz

Pokud srovnám například svoje e-mailové schránky na Seznamu (jsou 2), jeden e-mail na centrum.cz a hlavní e-mail na gmail.com zjistím následující – zatím, co na oba e-maily na Seznamu mi za uplynulý týden přišlo do složky Spam 128 e-mailů, na centrum.cz to byly 4 e-maily a na gmail.com, který používám jako hlavní a mám ho vyplněn narozdíl od předchozích e-mailových služeb téměř všude mi za minulý týden ve spamu přistály 3 e-maily. Je pravdou, že jich tam bylo 7, ale 4 byly milně vyhodnoceny jako spam.

Nevím tedy, zda Seznam používá tak mírný filtr pro vyhodnocení spamu, nebo na něj míří více spamů než na další uvedené služby, ale z osobní zkušenosti vyplývá, že Seznam vyhodnotí více spamů. Ovšem nevyžádaných e-mailů, které propustí do Doručené složky je daleko více, než těch, které se objeví ve složce Spam

Sony Xperia Z3 Compact lze pořídit v  e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>

Pokud chce tedy uživatel lepší ochranu před spamem, je zřejmě nejlepší používat například Gmail. Ten navíc umožňuje přímo v hlavičce e-mailu odhlásit odběr, nicméně úspěšnost této služby je zřejmě nízká, jelikož jsem ji otestoval, ale e-maily chodily i nadále, dokud jsem je neodhlásil ručně přímo na serveru. Ale i přes to, je Gmail lépe zabezpečen proti odcizení, včetně dvoufázového ověření. 

Seznam by se tedy spíše než na “kodex e-mailingu” měl zaměřit na bezpečí uživatelů. Není zrovna málo případů, kdy je někomu zcizen e-mail na Seznamu, tak, že je uživateli změněno heslo i bezpečnostní otázky a původní majitel tak díky téměř neexistující podpoře přijde o veškeré kontakty, protože podpora odmítá jakkoliv zasáhnout, jelikož k tomu prý nemá oprávnění.

2 0

Štítky , , , , , .Záložka pro permanentní odkaz.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *