50 nejlepších seriálů všech dob – III. část

28. Hotýlek – Fawlty Towers (1975-1979, 12 epizod)

Fawlty TowersBasil Fawlty vede malý hotýlek, ovšem kolem sebe má lidi, kteří ho neskutečně vytáčí. Tak za prvé je tu jeho manželka, která mu neustále přikazuje, co má dělat. Pak tu máme oddaného španělského sluhu, jenž ovšem nerozumí ani slovo anglicky, takže všechny rozkazy absolutně překroutí. Jediný člověk, se kterým by se snad dalo vydržet je číšnice Poly, jen kdyby nekreslila ty příšerné obrázky. Postavu Basila údajně inspiroval jeden vlastník anglického hotýlku, kde strávil John Cleese několik dní s dalšími Monty Pythony.

Nejlepší epizoda

Němci – The Germans (6. díl, 1. série) – Žádný génius by se nedokázal rozvinout, pokud by jej pořád někdo dusil a přistřihával mu křídla. A každému, kdo má oči k vidění je jasné, že v Basilově případu je tím brzdícím elementem jeho panovačná, despotická žena Sybil. Kolikrát se Basil pokoušel vymanit se z jejího područí! Nikdy se mu to samozřejmě nepodařilo. Teď ovšem přišla jeho chvíle. Přinesl mu ji, světe div se, Sybilin zarůstající nehet na palci pravé nohy. A díky němu bude mít teď Basil možnost plně rozvinout své schopnosti a dokázat sobě i světu, jakým skvělým hoteliérem je. Tedy měl by ji. Pokud by se mu do cesty nepostavila preparovaná losí hlava, požární cvičení, výprava Němců a bůhví co ještě.

Věděli jste, že…

Seriál byl založen na panu Sinclairovi, opravdovém hoteliérovi v Torquay? John Cleese se s ním setkal, když filmoval v této oblasti s týmem Monty Python. Zlostné pitvoření pana Sinclaira zahrnovalo: Nadávání Terrymu Gilliamovi za to, že jí své jídlo “moc americky”; odhození kufříku Erica Idlea přes zeď kvůli možnému bombovému útoku (Sinclair vyvolal poplach, protože si Idle zapomněl kufřík na recepci); poté, co si Graham Chapman objednal omeletu ze tří vajec, dostal od Sinclaira omeletu se třemi volskými oky navrchu; když John Cleese požádal, aby mu Sinclair zavolal taxi, pohádal se s ním o tom, že nezavolá žádné taxi, ale cab (jiný anglický výraz pro taxi)

Štítky , .Záložka pro permanentní odkaz.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *